logo

Program edukacji ekonomicznej NBP

Drukuj PDF

NBPProgramu Edukacji Ekonomicznej NBP

 

Tytuł projektu: "Świadomość ekonomiczna - kluczem do sukcesu".

Projekt realizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Obejumie uczniów i rodziców tej szkoły oraz młodzież przygotowującą się do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej z 30 szkół ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego.
Odbiorcami projektu są:

 

 • uczniowie ZSE w Rzeszowie – uczestnicy kółek przedmiotowych: kółka ekonomicznego, kółka menedżerskiego, kółka giełdowego, kółka z przedsiębiorczości, kółka rachunkowości
 • osoby przygotowujące się do olimpiad i konkursów o tematyce ekonomicznej,
 • uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego przygotowujący się do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej,
 • rodzice uczniów ZSE
 • uczniowie klas IV Technikum i III LO

Główne cele projektu:

 • Popularyzacja zagadnień ekonomicznych wśród młodzieży województwa podkarpackiego i w środowisku lokalnym (rodzice).
 • Pomoc w pełniejszym zrozumieniu zjawisk i procesów ekonomicznych zachodzących w miejscu zamieszkania, w Polsce i na świecie.
 • Integracja wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych na rynku pracy.
 • Przygotowanie młodzieży do olimpiad i konkursów o zasięgu ogólnopolskim: Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiada Przedsiębiorczości, Turniej Wiedzy i Umiejętności Handlowo - Menedżerskich, Szkolna Internetowa Gra Giełdowa, Konkurs "Z klasy do kasy", Konkurs Rachunkowości.
 • Organizacja konkursów wewnątrzszkolnych ze znajomości zagadnień ekonomicznych.Bezpośrednimi odbiorcami projektu są uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, młodzież szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego przygotowująca się do olimpiad, turniejów i konkursów oraz rodzice uczniów ZSE. Projekt adresowany jest głównie do uczniów, którzy angażują się w pracę kółek przedmiotowych. Młodzież ta w 68% pochodzi ze środowisk wiejskich, gdzie znajomość zagadnień ekonomicznych i zaradność na rynku pracy są raczej niskie. W zdecydowanej większości są to uczniowie z rodzin o niskich dochodach, zagrożonych bezrobociem, z ograniczoną możliwością rozwijania zainteresowań we własnym środowisku. Dostęp do komputera i Internetu wynosi w tej grupie zaledwie 30 %. Zajęcia proponowane przez szkołę w ramach projektu są poza lekcjami, jedyną okazją do pogłębienia wiedzy i umiejętności. Działania te umożliwią uczniom łatwiejszy start w przyszłość i zwiększą ich atrakcyjność na wymagającym rynku pracy. Będą też inspiracją do kontynuowania nauki na uczelniach wyższych. Projekt przyczyni się do większej świadomości ekonomicznej uczniów, ich środowiska domowego oraz zwiększy aktywność tych grup na rynku pracy. Dzięki prelekcjom w czasie sesji popularnonaukowej, aktywizującym metodom pracy w czasie warsztatów, pracy w kółkach zainteresowań, konsultacjom z praktykami - uczniowie mają możliwość podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności. Podejmowane przez szkołę działania zachęcają młodzież do konfrontacji swoich umiejętności w konkursach i przyczyniają się do osiągania w nich sukcesów. Realizacja projektu zainspiruje też młodzież do aktywności na rzecz środowiska lokalnego w następnych latach.
Działania w ramach projektu:

 • Organizacja XVI Sesji Popularnonaukowej Młodego Ekonomisty; temat sesji: "Gospodarstwo domowe - wymiar społeczno - ekonomiczny"
 • Przygotowanie młodzieży do konkursów i olimpiad z zakresu wiedzy ekonomicznej
 • Prowadzenie konsultacji i warsztatów w ramach kółek: ekonomicznego, rachunkowości, menedżerskiego, przedsiębiorczości, giełdowego. Ich celem jest przygotowanie uczniów do Olimpiad Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiady Przedsiębiorczości, Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo - Menedżerskich, Konkursu z Rachunkowości, Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej oraz Konkursu "Z klasy do kasy"
 • Organizacja wewnątrzszkolnych konkursów ze znajomości zagadnień ekonomicznych
 • Przeprowadzenie dwóch wewnętrznych konkursów: "Co ja wiem o procesach ekonomicznych" (dla klas drugich) oraz "Potrafię myśleć przedsiębiorczo"
 • Prezentacje zagadnień o treści ekonomicznej opracowane przez uczniów (dla młodzieży klas IV Technikum, III LO oraz rodziców uczniów ZSE)
Poprawiony: wtorek, 09 marca 2010 20:23  
English French German Italian Polish Russian Slovak Hungarian
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś295
mod_vvisit_counterWczoraj530
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1584
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu2684
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3199
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu11895
mod_vvisit_counterOd początku2277365

Online (ostatnie 20 minut): 10
Twój nr IP: 54.80.173.217
,
Dzisiaj jest: Gru 08, 2021


Chcesz zobaczyć Wystawę
KLIKNIJ !!!NASI PARTNERZY