logo
Home Współpraca zagraniczna
Współpraca zagraniczna

Theo-Haus jako polska przystań w Bielefeldzie

Drukuj PDF

Co ja tu robie?

Od szeregu, prawie trzydziestu lat jestem związany z Domem Theodora Hürtha. Początkowo z funkcją pedagoga, którą wykonywałem pracując z tzw. młodzieżą przesiedleńczą głównie ze Sląska i nastepnie z krajów byłego ZSRR.

Ks.Theodor Hürth (1877 -1944), kolejny Generalny Prezes Kolpingfamilie po jej założycielu Adolphie Kolpingu, zginął podczas nalotu bombowego w Kolonii pod koniec drugiej wojny światowej. Dzieki jego ogromnemu zaangażowaniu w pomoc ludziom biednym i pokrzywdzonym przez los został nazwany drugim Kolpingiem, człowiekiem wychodzącym     na przeciw problemom innych w sposób iście ojcowski. Pomimo niezwykle trudnych dla kościoła katolickiego czasów narodowego socjalizmu udało mu sie zachować godność i wcielić w życie kolpingowe zasady i wartości. W uznaniu jego szczególnych zasług został on honorowym patronem nie tylko naszego Domu, ale też innych ośrodków niosących pomoc ludziom w wielu miastach Niemiec. Jego imieniem została nazwana też ulica, przy której stoi nasz Dom.

 

Poprawiony: niedziela, 14 stycznia 2018 00:02 Więcej…
 

7. maja 1992: Uroczyste podpisanie dokumentu potwierdzającego Partnerstwo miast Rzeszów – Bielefeld

Drukuj PDF

7. maja 1992: Uroczyste podpisanie dokumentu potwierdzającego Partnerstwo miast Rzeszów – Bielefeld

 

Dr. Jochen Rath, Archiwum Miejskie i Historyczna Biblioteka Miasta Bielefeld

Oficjalnie od 7 maja 1992 celebrują obydwa miasta, Rzeszów i Bielefeld swoje partnerstwo. Co na początku miało być tylko „Wymianą słów” z nadzieją na więcej- zgodnie z wypowiedzią ówczesnego prezydenta miasta Rzeszowa pana Mieczysława Janowskiego, rozwinęło się do bogatej współpracy w wielu różnorodnych dziedzinach. Kilka dni po trzeciomajowym Święcie Konstytucji Polskiej potwierdzili szefowie miast Rzeszowa i Bielefeld prezydent Janowski i burmistrz Eberhard David    zawarcie partnerstwa miast poprzez podpisanie dokumentu partnerstwa i jednocześnie zawarli porozumienie o partnerstwie i współpracy dziedzinie gospodarki, sztuki, kultury, nauki i kształcenia, jak tez gospodarki komunalnej czy ochrony środowiska.

Burmistrz Dawid podkreślił że okres „narzeczeństwa” oba miasta maja już za sobą, od teraz podjęte postanowienia należy tylko wcielać w życie.

 

Poprawiony: niedziela, 14 stycznia 2018 00:02 Więcej…
 


SEKRETARIAT

7.30 - 15.30

English French German Italian Polish Russian Slovak Hungarian
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś17
mod_vvisit_counterWczoraj423
mod_vvisit_counterW tym tygodniu886
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu3011
mod_vvisit_counterW tym miesiącu6339
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu12604
mod_vvisit_counterOd początku1811822

Online (ostatnie 20 minut): 4
Twój nr IP: 54.91.71.108
,
Dzisiaj jest: Cze 17, 2019