logo
Home Dla Ucznia Walencja, Bielefeld, Koszyce

Walencja, Bielefeld, Koszyce

Drukuj PDF

Przygoda zatytułowana „PRAKTYKI ZAGRANICZNE” dobiegła końca. Przyszła pora na krótkie podsumowanie, bilans zysków i strat…

Tych pierwszych jest ogromnie dużo, tych drugich właściwie brak.

 

Najbardziej znaczącym jest chyba świadomość każdego uczestnika praktyk, że podjął wyzwanie, otworzył się na nowe doświadczenie, pokonał swoje wątpliwości, obawy i lęki przed czymś nieznanym. Zmierzył się również z własnymi ograniczeniami, jak na przykład nieśmiałość. Jest to zysk długofalowy, który będzie procentował w przyszłości, kiedy przyjdzie podejmować znaczące decyzje mające wpływ na kształt i jakość naszego życia. Odwaga i otwartość mogą sprawić, że młody człowiek będzie w stanie uczynić je ciekawszym i bogatszym.

Kolejny zysk to umiejętność współpracy z ludźmi w nowym środowisku o odmiennej kulturze i języku. We współczesnym, zglobalizowanym świecie jest to bardzo cenna cecha; pracodawcy poszukują dzisiaj pracowników gotowych podróżować w interesach do różnych krajów, a różnice kulturowe i obcy język nie przeszkadzają im w nawiązywaniu dobrych relacji z ludźmi, wykonywaniu powierzonych zadań i osiąganiu sukcesów.

Możliwość poznania kultury danego kraju, stylu życia ludzi i charakterystycznych zwyczajów to następny atut odbywania praktyki za granicą. Jak wszyscy wiemy podróże kształcą, a trzytygodniowy pobyt w obcym kraju daje wiele możliwości poznania np. nowych smaków, innych niż w Polsce stylów ubierania się, architektury, a wreszcie zachowań ludzi względem siebie. Z takiego pobytu czerpiemy dla siebie wszystko to, co nas zaciekawiło lub nam się spodobało i w pewnym sensie stajemy się w naturalny sposób skarbnicą wiedzy o kulturze miejsca, w którym przebywaliśmy.

Oczywistym zyskiem z praktyki zagranicznej  jest również nabycie pewnych konkretnych umiejętności charakterystycznych dla każdego z nauczanych zawodów, ale to możliwe jest także w Polsce. Ważniejszym niż zawodowy, jest z pewnością  rozwój językowy. Każdy z uczniów zmuszony jest podczas praktyk do używania języka angielskiego, czy to w pracy, czy na ulicy lub w kawiarni. Jeśli daje sobie radę, jest rozumiany i sam rozumie, nabiera przekonania, że nauka języka się opłaciła. Ale najistotniejsze jest to, że pokonuje lęk przed mówieniem i przestaje myśleć o idealnej poprawności, a zaczyna skupiać się na komunikatywności. Taki trening trudny jest do osiągnięcia w szkole.

Tyle o zyskach, choć jest ich jeszcze sporo.

A straty….rozłąka z rodziną, przyjaciółmi, chłopakiem, dziewczyną. Ale czasem warto się rozstać, żeby kogoś bardziej docenić i zrozumieć, że jest kimś bardzo dla nas ważnym.

Kto był w Walencji, Bielefeldzie lub Koszycach, pewnie podpisze się pod tym tekstem obiema rękami. Powie może, że nie było idealnie, ale ideały nie istnieją, są czymś, do czego warto dążyć. Każdy z uczestników praktyk zagranicznych powie Wam  z pewnością, że warto było i że nie trzeba się bać.

 

Poprawiony: niedziela, 26 listopada 2017 19:23  


SEKRETARIAT

7.30 - 15.30

English French German Italian Polish Russian Slovak Hungarian
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś348
mod_vvisit_counterWczoraj682
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1030
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu3975
mod_vvisit_counterW tym miesiącu7301
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu17281
mod_vvisit_counterOd początku2009453

Online (ostatnie 20 minut): 7
Twój nr IP: 34.229.119.29
,
Dzisiaj jest: Lip 13, 2020